Here are the members of Jury committee of 2002, with comments on adjudication
by the Chairman and the Vice-Chairman of the jury.
Comments for each unit are to be opened as soon as provided. |
|
|
|
Chairman of the Jury
Kazuo Kawasaki |
|
|
|
Vice-Chairman of the
Jury
Akiko Moriyama |
|
|
|
|
Unit 1
[Clothing, beauty, personal care, etc]
|
Shinichi Yamamura, Unit
Leader |
|
Toshiharu Arai |
|
Leimei Julia Chiu |
|
Kumiko Namba |
|
Kenya Hara |
|
|
Unit 2
[Sports, leisure, hobby, etc]
|
Kentaro Yamamoto, Unit
Leader |
|
Ichiro Iwasaki |
|
Masahiko Nagahama |
|
Takuya Yura |
|
|
Unit 3
[Personal media, software applications, etc]
|
Takashi Ashitomi, Unit
Leader |
|
Takeshi Toya |
|
Hide Nakaya |
|
Chiaki Murata |
|
|
Unit 4
[Housekeeping, kitchenware, etc]
|
Fumikazu Masuda, Unit
Leader |
|
Hisae Igarashi |
|
Ichiya Taisho |
|
Toshiharu Horikoshi |
|
|
Unit 5
[Furniture, interior, lighting, etc]
|
Toshiroh Ikegami, Unit
Leader |
|
Makoto Koizumi |
|
Ichiro Shimada |
|
Eriko Horiki |
|
|
Unit 6
[Media devices and communications, etc]
|
Reiji Oshima, Category
Leader |
|
Hiroyuki Sakano |
|
Takeshi Sunaga |
|
Shinichi Sumikawa |
|
|
Unit 7
[Housing, exterior, etc]
|
Tsunehiro Manabe, Unit
Leader |
|
Michio Kinoshita |
|
Coco Funabiki |
|
Hiroyuki Wakabayashi |
|
Tatsuya Wada |
|
|
Unit 8
[Passenger vehicles and related devices]
|
Takashi Hasumi, Unit
Leader |
|
Masatsugu Arimoto |
|
Hotaka Katahira |
|
Tadashi Tateuchi |
|
Tetsuyuki Hirano |
|
|
Unit 9
[Office and industrial products/systems, etc]
|
Kozo Sato, Unit Leader |
|
Shigeyuki Takao |
|
Kazuo Tanaka |
|
Satoru Baba |
|
Shunji Yamanaka |
|
|
Unit 10
[security, medical and social welfare products, etc]
|
Yoshitsugu Morita, Unit
Leader |
|
Yasuyuki Ito |
|
Hiroshi Kaneda |
|
Kiharu Tsuge |
|
|
|
Unit 11
[Environment Unit]
|
Hiroshi Naito, Unit
Leader |
|
Motomi Kawakami |
|
Ko Kitayama |
|
|
Unit 12
[Architecture Unit]
|
Taro Ashihara, Category
Leader |
|
Kenji Oki |
|
Kengo Kuma |
|
Teruo Kurosaki |
|
|
|
Unit 13
|
Makoto Saito, Category
Leader |
|
Kashiwa Sato |
|
Taku Satoh |
|
Keiko Hirano |
|
Tokujin Yoshioka |
|
|
|
Unit 14 |
Rei Kurokawa, Category
Leader |
|
Koji Ikuta |
|
Katsushi Kunimoto |
|
Kohei Nishiyama |
|